Chrzest Święty dziecka jest jedną z jego pierwszych, najważniejszych uroczystości w życiu. Dla rodziców jest to nie tylko przeżycie duchowe, ale także duże wyzwanie organizacyjne.

Od czego zacząć?

Termin ceremonii i wiek dziecka (lub dzieci w przypadku podwójnego szczęścia ;))

Trzeba się zastanowić na czym Wam zależy, czy chcecie połączyć tę uroczystość z jakimś świętem (bardzo popularne są chrzciny w Boże Narodzenie, Wielkanoc i Nowy Rok), czy też zależy Wam, aby było to bardziej odrębne wydarzenie.

Z jednej strony organizacja chrzcin w okresach świątecznych jest o tyle dobra, że wszyscy mogą przyjechać, jest to czas spotkań rodzinnych. Z drugiej strony decydując się na organizację przyjęcia w lokalu, trzeba liczyć się z tym, że w tych okresach stawki za organizację przyjęcia są zazwyczaj większe. Ponadto należy także wziąć pod uwagę, że w takie szczególne dni w Kościele msza święta trwa po prostu dłużej…

W zależności od pory roku, pamiętajmy też o różnych zarazkach i wirusach szalejących w powietrzu, głównie jesienią i wczesną wiosną. Warto zastanowić się, czy takie przyjęcie i natłok ludzi, którzy chcą zobaczyć maleństwo, nie będzie stanowiło dla niego niebezpieczeństwa.

Wybierając termin, udajcie się do swojej parafii i sprawdźcie, czy jest to możliwe w tym czasie. Różne są zwyczaje w poszczególnych parafiach, czasem Chrzty odbywają się tylko w pierwszą lub drugą niedzielę miesiąca, lub tylko na określoną godzinę. Warto dowiedzieć się jak to jest u Was. I być może rozważyć ochrzczenie dziecka gdzie indziej.

A jeśli terminy Wam nie pasują lub chcecie ochrzcić dziecko w sobotę, to zapytajcie o taką możliwość, w wielu Kościołach chrzciny odbywają się tuż po mszy św. lub zupełnie bez niej, wtedy ceremonia jest o wiele krótsza, a charakter uroczystości dużo bardziej kameralny.

Ma to bardzo duże znaczenie szczególnie w przypadku troszkę większych dzieci, którym trudno jest spokojnie wytrzymać ponad godzinną mszę.

Załatwienia “kościelne”. O czym pamiętać?

  • zarezerwować termin chrzcin w kancelarii parafialnej i ustalić szczegóły
  • przygotować: akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców (jeśli nie macie ślubu, powinna wystarczyć deklaracja, że rodzice są osobami wierzącymi)
  • zaświadczenia z Kościołów parafialnych przyszłych rodziców chrzestnych, świadczące o możliwości przystąpienia do tej roli (chodzi o sakramenty komunii i bierzmowania)
  • przystąpić do spowiedzi rodzice i rodzice chrzestni (czasem wymagają potwierdzenia na specjalnych karteczkach)
  • przygotować opłatę za udzielenie sakramentu (najlepiej zrobić wywiad środowiskowy “ile dają” niby co łaska, ale w każdej parafii utarły się jakieś zwyczaje)

Szukając ubranek na chrzest nie wpisujmy w wyszukiwarkę “ubranko do chrztu” radziłabym raczej szukanie zwykłych ubranek w jasnych kolorach, można znaleźć cudne sukieneczki, koszule i spodenki w cenach o połowę niższych niż te z dopiskiem “na chrzest”.

Pamiętajcie także o przygotowaniu białej szaty i świecy, można je nabyć już spersonalizowane z datą i imieniem dziecka. Mogą pozostać pamiątką na całe życie.

Back to Top