Organizacja przyjęcia w domu.
Jeśli masz możliwość organizacji przyjęcia w domu, adekwatną ilość miejsca, to czemu nie? Po warunkiem, że ci się chce… i ma ci kto pomóc, lub też jesteś dobrą organizatorką i sprawia ci to frajdę!
Oczywiście pod wieloma względami jest to świetne rozwiązanie:
- masz wszystko pod ręką
- dziecko odkładasz do swojego łóżeczka w pokoju obok
- kameralny, rodzinny klimat
- sama planujesz, kupujesz i przygotowujesz wszystkie niezbędne rzeczy i dodatki
- masz dużo mniejsze koszty organizacji przyjęcia
A może masz ogród? Duży taras? Tam też możesz zorganizować część jadalną.
Jeśli nie masz wystarczająco dużego stołu i odpowiedniej ilości krzeseł, zawsze możesz pożyczyć od sąsiada lub wypożyczyć! Z sali konferencyjnej, domu weselnego, restauracji, świetlicy lub nawet pobliskiej remizy strażackiej! Podobnie z naczyniami (wiesz, że są wypożyczalnie naczyń, które oferują też mycie, więc możesz oddać im brudne naczynia!).
A jeśli chcesz mieć z głowy gotowanie, zamów catering najlepiej z dowozem do domu!
Organizacja przyjęcia w lokalu.
Czym kierować się wybierając lokal i od czego zacząć poszukiwania?
Ponieważ jest to chrzest, ważna jest lokalizacja, by w razie jakiejś potrzeby można było podskoczyć do domu. Ponadto miejsce ma też znaczenie ze względu na gości, czy nasi bliscy są z okolicy, czy też przyjechali z daleka i czeka ich długa podróż powrotna. Bo jeśli większość osób zaraz po uroczystości wraca np. do Warszawy, to warto rozważyć miejsce przy wylotówce w tym kierunku, by nie musieli jeszcze przemierzać całego miasta.
Wielkość sali, miejsca. Czy w sali, którą się interesujesz, będzie jeszcze jakaś inna uroczystość? Bardzo często jest tak, że w restauracjach odbywają się jednocześnie dwie, trzy imprezy. To w niczym nie przeszkadza, pod warunkiem, że nie jest to wesele (na tej samej sali), w innej sali w ogóle nie musi przeszkadzać. Głośne śpiewy i tańce na jednej sali z chrztem, raczej nie zdadzą egzaminu.
Czy miejsce, które rezerwujesz będzie zapewniać Wam intymność. Oddzielna sala tylko dla Was, lub wydzielona część sali, odgrodzona np. jakimiś parawanami, miejsce na wózek, czy też łóżeczko turystyczne. Jeśli będą dzieci, to też muszą mieć trochę przestrzeni, kącik do zabawy, biegania itp.
Zawsze warto zapytać o miejsce do karmienia i przewijania dziecka. Większość hoteli udostępnia bezpłatnie pokój hotelowy na potrzeby mamy i dziecka w czasie trwania uroczystości. W wyposażeniu restauracji często też jest przewijak i krzesełko do karmienia, które można zarezerwować, co znacznie zmniejsza późniejsze pakunki 😉
Cena. W zależności od zaplanowanego budżetu i wizji możemy zdecydować się na sam obiad z deserem, lub obfitszą wersję z przekąskami. Zbierając oferty od lokali ustalcie, czy będzie to godzinny obiad i kawa, czy tez 3 godzinna posiadówka. Jeśli chcecie drugą opcję trzeba pomyśleć o przystawkach. Ale drugie ciepłe danie w trakcie już nie do końca ma sens, chyba, że planujecie podać mocniejsze trunki, a wasi goście lubią pobiesiadować 🙂 Pamiętajcie, że zazwyczaj jest to niedziela i wszyscy mają już w głowie poniedziałkowy poranek w pracy, więc liczą jeszcze na chwilę relaksu w domu. Sam obiad (dwudaniowy + napoje zimne i gorące), to koszt od ok 35 zł/os. do 60zł/os (już deserem). Obiad, deser, przekąski zimne, to już inny przedział cenowy od 65 do 130zł/os. Oczywiście to tylko przybliżone wartości, które najczęściej pojawiają się w lokalach.
Ponadto jeśli zdecydujecie się na chrzciny w święta, cena może być dużo większa. W ogóle najlepiej najpierw pytać o propozycje jakie Was interesują, czyli: “jaka jest cena samego dwudaniowego obiadu z deserem (lub bez) dla 20 osób?” lub “poproszę o propozycję cenową obiadu z przystawkami zimnymi na uroczysty obiad dla rodziny”. Niektóre lokale mają “specjalny cennik” na hasło “chrzciny”.
W każdej restauracji można wybrać też specjalne menu dla dzieci, danie bezmięsne itp, wystarczy tylko wcześniej to ustalić. Porcje obiadowe zazwyczaj są mniejsze i tańsze.Zdarza się też, że często, że maluszki do lat 4 są gratis 🙂